Серед власників дач та заміських будинків чимало тих, хто не встояв перед спокусою створити мальовничий ставок. Водойма в саду — це справді красиво та романтично за умови, що вода буде чистою, прозорою та без запаху. Насправді виходить не завжди.
Очистити ставок досить складно — необхідно викачати воду, вичерпати весь мул, прибрати сміття і знову наповнити водойму. Але це малоефективний захід, оскільки вода знову стане каламутною за кілька днів. Адже принципово нічого не змінилося.
Поліпшити очищення можна за допомогою насосної станції, що фільтрує, коли весь об’єм води в ставку прокачується через блок фільтрів з різноманітними наповнювачами. Механічна фільтрація прибирає частину забруднень, але знищує підводну флору. Крім того, пристрій забивається брудом, потребує технічного обслуговування та ремонту.
Біоплато — природний водяний фільтр, природне очищення води в штучному ставку за допомогою болотних рослин, які не висаджуються в саму водойму, а живуть поряд з ним на спеціально підготовленій мілководній ділянці. Виходить дворівнева водна система — внизу основний ставок, а трохи вище за рівнем додатковий водний простір малої глибини з рослинністю. Вода повільно циркулює між двома водоймищами, і фактично біоплато є очищаючим болотцем. Під біоочистку поруч із основним ставком облаштовується додатковий басейн розміром щонайменше однієї третини (35%) від площі водойми.
Робота біоплато заснована на природній здатності таких ботанічних видів, як очерет, очищати воду, що омиває їх коріння. У стоячих водоймищах очищення відбувається на невеликих ділянках — навколо стебел і коренів, а якщо змусити водний потік рухатися, то прибрати забруднення можна з більшого обсягу. Процес повинен йти природним шляхом, без поспіху.
Для забезпечення циркуляції потрібен насос — з біоплато вода стікає в ставок самопливом, а повернути її на плато можна тільки шляхом перекачування.
Як рослини очищають воду:
— стабілізують рН, чим створюють сприятливі умови для корисних живих істот у ставку, насамперед риб;
— перешкоджають розвитку водоростей, відбираючи в них живильні речовини;
— сприяють осадженню суспензій органічного походження, чим освітлюють водну масу;
— поглинають вуглекислий газ і виділяють у ставок кисень;
— коріння рослин дає притулок корисним бактеріям, здатним переробити безліч органічних забруднень.
Біоплато можна віднести до унікальних способів водоочищення, коли результат виходить природним шляхом і екологічним способом. Болотяна рослинність відмінно справляється із завданням, хоча й не так швидко, як спеціальна техніка. Через 2-3 сезони біоплато запрацює на повну силу, і тоді можна не перейматися станом ставка на ділянці.