Після закінчення будівництва заміського будинку постає питання загального благоустрою ділянки. Рішень безліч: закладка газону, розбивка квітників, ставки та альпійські гірки, розведення декоративних чагарників та посадка дерев. Найшвидший результат дають газон та квіти – вже наступного року з’являється перша зелень, і ділянка навколо будинку перетвориться. Але якщо є бажання отримати пишний сад за три-чотири роки, то варто придивитися до дерев, що швидко ростуть.
Використовувані для облаштування садів дерева поділяються на три групи: вічнозелені, листяні та плодові. У кожній із груп є рослини, що розвиваються відносно швидко або повільно.
ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ШВИДКОРОСЛІ ДЕРЕВА?
Висока швидкість зростання характерна насамперед для потужних дерев, які в природних парках досягають висоти кілька десятків метрів. У сильних порід природою закладена здатність до активного розвитку у перші кілька років. Чемпіонами рослинного світу є секвої, евкаліпти та бамбук — гігантська трава. Для цих рослин збільшення висоти на 2-3 метри на рік вважається нормою.
Дерева класифікуються по їм можливості швидко чи повільно рости. Повільнорослими вважаються ті рослини, які щорічно збільшуються не більше, ніж на 50 см, від 50 до 100 см — середньої швидкості росту, а понад 1 метр на рік — зростаючі.
Приклади:
повільні — обліпиха, магонія, плодові культури, дуб, ялина, більшість хвойних гібридів;
середні — ялиця, липа, каштан, горобина, туя;
швидкі — горіх волоський, берези, акації, верби, клени, тополі.
ПРО ВИСОТУ ДЕРЕВ
Замислюючи посадку дерева, що швидко росте, слід розуміти, що воно буде поступово досягати своєї природної висоти. Наприклад, доросла сосна має зріст 20-40 метрів. Для порівняння: двоповерховий заміський будинок має 7-8 м у висоту, а 10-поверховий багатоквартирний — 30. Ще приклад: у волоського горіха крона діаметром до 15 м, а розмір дачної ділянки 6 соток дорівнює 20х30. Гілки горіха утворюють парасольку над половиною дачі.
При виборі дерева, що швидко росте, рекомендується враховувати площу прибудинкової території, розташування об’єктів і загальний план озеленення. І не забувати про сусідів, оскільки затінення прилеглих домоволодінь може спричинити конфлікт. Високим деревам потрібні великі ділянки. На малих можна посадити 1-2 дерева, що швидко ростуть, а решта — мало- і середньорослі, чагарники, трава і квіти.
Параметри дерев, якими вибирають відповідні види:
• висота дорослого екземпляра;
• темп щорічного зростання;
• обхват стовбура;
• радіус крони;
• морозостійкість;
• вимогливість до вологи та світла.
ДОБІРКА ШВИДКОРОСЛИХ ДЕРЕВ:
У ландшафтному дизайні використовують дерева, які швидко ростуть і мають декоративність у період вегетації.
Листяні:
Береза — дерево середньої смуги, пагони якого за сезон відростають до 2 м. Відрізняється декоративним видом з білим стовбуром і дрібним листям на тонких гілочках, що злегка поникають. Сорти берези — нікчемна, бородавчаста і плакуча. Кращі екземпляри з високими прямими стволами ростуть у вологому помірному кліматі.
Верба — невибаглива рослина з безліччю гібридних сортів різноманітної форми, розмірів та відтінків листя. Дерево росте на 100 см на рік і відрізняється красою: колір листя буває темно-зеленим, блакитним, оливковим та сріблястим. Найпримітнішою рослиною вважається біла плакуча верба. Дерево росте в будь-яких природних умовах, єдине обмеження – постійний застій ґрунтових вод.
Акація — вона ж робінія, красива ажурна рослина з темпом приросту висоти 60-120 см. Дерево рясно цвіте навесні, утворюючи пишні суцвіття білого, рожевого або кремового відтінків. Робінія невимоглива до догляду, може зростати в умовах посухи та промислових забруднень, але не любить сирих вапняних ґрунтів.
Клен — дерево відомо практично кожному завдяки відомій формі листа. Листя клена привабливе влітку, але особливо гарне восени, коли забарвлюється в різноманітні кольори: жовто-зелений, яскраво жовтий і червоний. Клен не вимерзає, віддає перевагу вологі родючі ґрунти, може рости в тіні. Протипоказання до посадки — заболочування ґрунту, наявність у ґрунті надлишку солі та вапна.
Тополя — родич верби, має більше сотні видів та сортів як природних, так і культивованих. Рослина швидко збільшується в розмірах, але й швидко старіє – через 20 років необхідне кардинальне омолодження чи заміна. Серйозним недоліком тополь є рясне скидання жіночими деревами насіння (тополиного пуху).
Хвойні рослини програють листяним у темпах щорічного зростання — 30-60 см. Швидкорослим вважаються деякі види:
Ялина — в період активного розвитку рослина додає по 0,5-0,6 метра, а потім зростання уповільнюється, але за період активного розвитку дерево стає досить високим. Популярний декоративний сорт — ялина сербська (Picea omorika), колоноподібне вузьке дерево з густо опушеними гілочками.
Тсуга Мензіса – вперше було виявлено у Північній Америці, є об’ємним вічнозеленим деревом, схожим на ялицю. У дикій природі здатне зростати у висоту до 100 метрів. Має потужний стовбур, покритий сірувато-коричневою корою, поцяткованою тріщинами.
Модрина — сибірські та європейські сорти висаджують на заміських ділянках та у міських парках. Дерево здатне рости за метр за сезон, опушене м’якою хвоєю, і в теплі місяці виглядає дуже привабливо. Один недолік — з настанням зимових холодів голки опадають, і залишаються голі гілки.
Туя західна — сорт, що активно обростає зеленою масою, найбільша рослина серед своїх побратимів. Thuja дуже невибаглива, росте на будь-яких ґрунтах і добре переносить вологість. Її висаджують у міських паркових ансамблях та у приватних домоволодіннях.
Ялиця — в природних умовах молоді ялиці розвиваються повільно, але деякі види відрізняються прискореним зростанням. Наприклад, ялиця однобарвна або євразійська різновид — ялиця кавказька. Дерево росте в гористій місцевості, придатне для культивування в середній смузі.
Сосна — не відрізняються швидким зростанням, у перші роки після посадки майже не збільшується. Прискорення розвитку відбувається за кілька років. Тим не менш, сосна Веймутова додає по 60 см щорічно і вважається лідером у світі хвойних. Ця декоративна рослина з довгими кудлатими хвоїнками вимагає хорошого освітлення, а в тіні може втратити декоративність. Мороз переносить добре.
Плодові:
Слива – дерево, що має листя овальної форми із «зузубринами» по їхніх краях. Гранична висота становить близько 15 метрів, період плодоносності становить середньому до 15 років. Характерно тим, що здатне приносити плоди вже на 1-2 рік після посадки (у разі ранньоплідних сортів).
Черешня — дерево росте набагато швидше вишень, тому що володіє потужним стовбуром і не менш потужним корінням. Якщо саджанець вишні довго сидить, а потім починає відростати, черешня помітно збільшується в розмірах при достатньому сонячному освітленні.
Яблуня – рослина може приростати на 60 см при правильному догляді, як і груша. Для прискорення розвитку створюються оптимальні умови при висадці та застосовуються різні агротехнічні прийоми: підживлення, обрізання та регулярний полив.